بسته اعتباری دوم ایران و چین به ارزش ۳۰ میلیارد یورو آماده شدبسته اعتباری دوم ایران و چین به ارزش ۳۰ میلیارد یورو آماده شد

مهدی کرباسیان به حضور شرکت‌های چینی در بخش معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و افزود: ارزش طرح‌های اجراشده بین ایران و چین، طی سه سال گذشته به بیش از ۲۰ میلیارد یورو رسید که از این میزان، ۴ میلیارد یورو مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی است.
وی ادامه داد: شرکت MCC یکی از شرکای اصلی ما و مجری طرح‌های فولادی ایمیدرو است و تلاش می‌کنیم این همکاری‌ها به حوزه‌های دیگر نیز گسترش یابد.
کرباسیان گفت: بزرگ‌ترین طرح آلومینیوم ایران به نام آلومینیوم جنوب (سالکو) با یک شرکت چینی، از دو سال پیش آغاز شده و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.
وی افزود: در برنامه ۵ ساله ششم ایران که از ۲۱ مارس ۲۰۱۷ آغاز می‌شود، رشد اقتصادی ۸ درصد و جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی، پیش‌بینی شده که از این میزان، ۳۰ میلیارد دلار در حوزه فولاد، صنایع بالادستی و پایین‌دستی آن، ۱۰ میلیارد دلار در حوزه آلومینیوم و ۱۰ میلیارد دلار دیگر در بخش معدن و صنایع معدنی است.
کرباسیان با اشاره به اینکه ایران از لحاظ ذخایر گازی در جهان رتبه اول را دارد، گفت: برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، محور اصلی ما بخش‌خصوصی است و ایمیدرو نقش پشتیبان را ایفا می‌کند؛ ضمن اینکه با بخش ‌صوصی مشارکت هم می‌شود.
کرباسیان افزود: در برنامه‌های آینده ایران، ظرفیت تولید مس کاتد به دو برابر افزایش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: همکاری و سرمایه گذاری در ایران مزیت‌های قابل توجهی را برای شرکت‌های چینی فراهم می‌سازد.
کرباسیان ادامه داد: در بخش تحقیق، توسعه و پژوهش‌های معدنی نیز علاقه مند به همکاری با شرکت‌ها و مؤسسات ذیربط چین هستیم

بسته اعتباری دوم ایران و چین به ارزش ۳۰ میلیارد یورو آماده شد