همایش بین‌المللی بازرسی در نیمه نخست سال 94 برگزار می‌شود همایش بین‌المللی بازرسی در نیمه نخست سال 94 برگزار می‌شود

جامعه ممیزی و بازرسی ایران با صدور اطلاعیه‌ای از تمامی اعضای فعال درخواست کرد تا همکاری و تعامل صمیمانه و موثر هرگونه پیشنهاد اصلاحی و تکمیلی را به برگزاری این همایش کمک می‌کند و منجر به شناخت عمیق‌تر و دقیق‌تر بازرسی در بین مخاطبان می‌شود ظرف مدت 10 روز به صورت کتبی به دبیرخانه جامعه ارسال کنند.
در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است تا اعضای این نهاد در این همایش حضور فعال به هم رسانند. 
همچنین در اطلاعیه از اعضا درخواست شده است تا ضمن شکرت فعال در کمیته اجرایی همایش، حضور موثر در هیئت علمی و پژوهشی همایش، حضور موثر به عنوان اسپانسر و ارائه مقاله در نمایشگاه جانبی همایش نیز شرکت کنند.
متن اطلاعیه جامعه ممیزی و بازرسی که به امضای مهندس مسلم عباسی، رئیس هیات مدیره، رسیده است به شرح ذیل است:

                                                                                                                  
   

                                                                                             
    تاريخ : 04/11/93 
                                                                                                                            شماره: 199-جامعه/93
بسمه تعالي
 
مديران عامل محترم شركت‌هاي بازرسي جامعه مميزي و بازرسي ايران
 
با سلام
احتراماً، اين جامعه در نظر دارد همايش بين‌المللي بازرسي را با محورهاي پيشنهادي اطلاعيه ضميمه اين نامه، در نيمه اول سال 1394 با همكاري، همفكري و تعامل مفيد كليه شركت‌هاي عضو جامعه و سازمان ملي استاندارد ايران برگزار نمايد. از آنجا كه اين مهم فقط با همكاري و تعامل صميمانه و مؤثر كليه همكاران ميسر مي‌باشد لذا خواهشمند است ضمن مطالعه دقيق اعلاميه ضميمه كه رئوس و برنامه‌اي همايش را مشخص مي‌نمايد هرگونه پيشنهاد اصلاحي و تكميلي كه به برگزاري هرچه بهتر اين همايش كمك نمايد و منجر به شناخت عميق‌تر و دقيق‌تر بازرسي در بين مخاطبان گردد را ظرف مدت 10 روز بصورت كتبي به دبيرخانه جامعه ارسال فرمائيد. ضمنا" مزيد تشكر خواهد بود زمينه‌هاي حضور فعال آن شركت را مشخص و براي برنامه ريزي دقيق‌تر اعلام فرمائيد.

 1. شركت فعال در كميته اجرايي همايش
 2. حضور مؤثر در هيئت علمي و پژوهشي همايش
 3. حضور مؤثر بعنوان اسپانسر
 4. ارائه مقاله
 5. شركت در نمايشگاه جانبي همايش
 6. ساير (اعلام گردد)

با تشکر
مسلم عباسي
رئيس هيات مديره جامعه
 
 

                                                                                                    
معرفي كنفرانس
 
مقدمه‌اي در بيان ضرورت كنفرانس
آنچه كه جوامع مدرن امروز را در مسير توسعه نسبت به سايرين متمايز ساخته نه تنها رويكردهاي نوين و خردمدارانه بهره‌وري اقتصادي و صنعتي در تمامي ابعاد آن با چشم‌اندازي متعالي است بلكه بكارگيري روشمند و دقيق مدل‌هاي استاندارد كيفيت در توليد و ساخت و بكارگيري محصولات، تجهيزات فني و ماشين آلات از يك سو و نيز ارتقاء سطح بكارگيري خدمات تخصصي مرتبط از سوي ديگر است، مدل‌هايي كه امروزه شامل تمامي مراحل تجارت صنعتي و واردات و صادرات محصولات صنعتي از دنياي مدرن به ساير جوامع رو به توسعه مي‌گردد. شكي نيست كه بكارگيري مناسب از دستاوردهاي جهاني استاندارد در كنار مدل‌هاي بومي شده صنايع و خدمات مرتبط در هر كشور، رمز انطباق صحيح به منظور بهره‌گيري حداكثري از ظرفيت‌هاي ملي بوده و زمينه‌ساز توسعه پايدار و رشد هنجار صنايع در جوامع رو به توسعه قلمداد مي‌گردد. بدين معنا كه كسب موفقيت در سايه تحقق كيفيت علاوه بر استانداردهاي مدون و مشخص، مستلزم محيط و شرايط تحقق معيارهاي استاندارد بومي و بين المللي نيز هست.
در اين ميان آنچه كه بحق متضمن صحت كاركرد و عملكرد مورد انتظار و روشمند كردن استاندارد كارايي و خدمات نگهداري محصولات محسوب مي‌شود، نهادينه شدن امر بازرسي بوده كه نقش اطمينان بخش و تكميل كننده ويژه‌اي در كنار استقرا نظام كيفي و نيز تامين امنيت جامعه مصرف كننده اينگونه خدمات ايفا مي‌نمايد.
الزام انجام كامل و دقيق دستورالعمل‌هاي بازرسي در هنگام تحويل قطعات و يا ماشين آلات صنعتي، در حين نصب و يا دوره كاركرد آن‌ها و سپس اجراي دوره‌اي تعميرات و عمليات نگهداري انواع ادوات و تجهيزات صنعتي و حتي طيف وسيعي از خدمات فني، يگانه راه‌حل اطمينان از صحت عملكرد، دوره مفيد بازدهي و رعايت دستورالعمل‌هاي ايمني بواسطه آن مي‌باشد.بنحوي كه جلوگيري از آمار خرابي و ازدياد هزينه‌هاي نگهداري، حذف خسارات ناشي از آسيب‌هاي جاني و مالي، اطمينان از صحت كاركرد و امنيت عملكردي تجهيزات و.. همگي وابستگي به استقرار واقعي كيفيت در كنار استحكام امر بازرسي به معناي حرفه‌اي در تمامي لايه‌هاي فني صنعت، خدمات و كشاورزي داشته كه خود شاخص رشد اقتصاد و بلوغ توسعه يافتگي كشورها را رقم مي‌زنند.
در يك كلام امر بازرسي صرفا" فرآيندي براي رد يا قبول كالا و خدمات نيست بلكه خودابزاري در راستاي حفظ و استمرار كيفيت محصولات و خدمات و همچنين عامل مهم در جهت بهبود مداوم آنها تلقي مي‌گردد.
متخصصان بازرسي همچنين بر اين باورند كه نبود دقت كافي، عدم رعايت منافع عمومي و كوتاهي در انجام امر بازرسي صحيح دوره‌اي علاوه صدمات جبران ناپذير به ارتقاي توليد داخلي و شكست در بازارهاي بين المللي و تبعات اقتصادي ناشي از آنها، باعث بي اعتمادي مردم و خريداران به مقوله بنيادين كيفيت و استاندارد و از سويي تهديد ايمني و سلامتي جامعه خواهد شد.
بر همين اساس، آگاهي بخشي و اطلاع‌رساني در زمينه ارتباط ماهوي مدل‌هاي كيفيت با معيارهاي استاندارد و شرايط و بسترهاي تحقق در حوزه ذينفعان آنها بواسطه امر بازرسي مهندسي بيش از پيش برگزاري اولين كنفرانس بازرسي را در كشور گوشزد مي‌نمايد و اين دبيرخانه مسئوليت خود را در راستاي تحقق اهداف عاليه امر بازرسي در مقطع كنوني با جديت بانجام خواهد رساند.
 
 
اهداف كنفرانس

 1. آخرين پيشرفت‌ها و تكنيك‌هاي امر بازرسي در ايران و جهان
 2. امر بازرسي در ساير كشورها خصوصا" كشورهاي صنعتي و پيشرفته
 3. توسعه و ترويج لزوم فرهنگ بازرسي‌هاي فني كالا و خدمات و نهادينه كردن آن
 4. بررسي روزآمد و طرح دستاوردهاي تكنولوژي و روش‌هاي بازرسي فني نوين
 5. بررسي كارشناسي فعاليت‌ها و اقدامات امر بازرسي و بازرسي مهندسي در كشور
 6. بازتعريف و نگرش نوين امر بازرسي از دگاه متخصصان داخلي و خارجي
 7. معرفي شركت بازرسي مهندسي ايران: بنيانگذار، متقدم و پيشرو در امر بازرسي مهندسي
 8. اطلاع‌رساني تخصصي و ترويج خدماتي كه امر بازرسي به مصرف كننده و توليدكنندگان ارايه مي‌دهد.
 9. ايجاد فضاي تعامل مؤثر با سازمان‌هاي جهاني مرتبط به امر بازرسي بويژه فدراسيون بين‌المللي آژانس‌هاي بازرسي
 10. ضرورت بازنگري الزامات تعريف شده از سوي مراجع و مقامات بالادستي و قانون‌گذار در امر بازرسي با توجه به اهميت تاثير توسعه يافتگي فناوري و خدمات فني در مقطع رشد و بالندگي اقتصادي

 
محورهاي كنفرانس

 1. بازرسي بر مبناي ريسك R.B.I
 2. رتبه بندي شركت‌هاي بازرسي Ranking
 3. جايگاه سازمان‌هاي قانون گذار در بازرسي
 4. بازرسي در ساختمان و ساخت و ساز
 5. نقش بازرسي در كاهش حوادث
 6. نقش بازرسي در كاهش هزينه‌ها
 7. نقش بازرسي در بهبود خدمات و كيفيت
 8. جايگاه استاندارد 17020 و بازرسي
 9. بازرسي كالا و خدمات و چالش‌هاي آن
 10.  بازرسي و صادرات غيرنفتي
 11.  بازرسي و مسئوليت اجتماعي و حقوق مصرف كننده
 12.  بررسي امر بازرسي در كشورهاي پيشرفته صنعتي و شاخص‌هاي توسعه پايدار
 13.  بازرسي و جايگاه آن در تسهيل فضاي كسب و كار و رشد فرصت‌هاي كارآفريني
 14.  ظرفيت‌سازي كمي و كيفي در نظام مهندسي با بهره‌گيري از فرآيندهاي نوين بازرسي
 15.  نقش بازرسي در افزايش ايمني صنايع و خدمات (مهد كودك، CNG ، نفت و گاز و پتروشيمي، مخابرات و..)

 
برنامه‌هاي كنفرانس
اولين كنفرانس بين‌المللي بازرسي دريك نگاه شامل دو روزه اجراي سخنراني و بررسي موضوعات و محورهاي كارشناسي شده مطابق برنامه مصوب كميته علمي كنفرانس با حضور متخصصان داخلي و ميهمانان و اساتيد خارجي مي‌باشد كه در بخش مقالات با قرائت مقالات برگزيده به كار خود ادامه داده و نيز با برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي تخصصي جنبي زمينه‌ساز ترويج و تبادل تجربيات ارزشمند دو جانبه كشور و متخصصان بين‌المللي خواهد بود.
 
با اتمام طرح تحقيقات و پژوهش ويژه كنفرانس و نيز تدوين بيانيه كنفرانس بازرسي و ارايه تنديس به برگزيدگان علمي و فني بازرسي كشور و معرفي پيش كسوتان كيفيت و استاندارد بازرسي‌هاي مهندسي و اعطاي گواهينامه شركت كنندگان در كارگاه‌هاي آموزشي جنبي كنفرانس در بخش پاياني روز دوم كنفرانس به كار خود پايان خواهد داد. در اين فرصت كم نظير همچنين برپايي نمايشگاه جانبي با حضور نقش آفرينان و سازمان‌هاي علاقمند به معرفي خدمات و محصولات خود و حضور فعال در مكان ويژه نمايشگاهي كنفرانس زمينه‌ساز بهره برداري چند جانبه شركت كنندگان و ارتباط مؤثر في‌مابين بوده و راه‌گشاي ترويج اثربخش رسانه‌اي فعالان امر بازرسي در كشور خواهد بود.
 
مخاطبين كنفرانس
نظر به طيف گسترده تاثيرگذار موضوع كنفرانس و حيطه آثار آن در ابعاد اجتماعي، اقتصادي و صنعتي مخاطبين آن شامل گروه‌هاي تصميم گيرنده و مشتريان بالقوه و بالفعل و ذينفعان در يك نگاه بشرح زير مي‌باشند:
 

 • قانون‌گذار (مجلس شوراي اسلمي)
 • سازمان ملي استاندارد ايران
 • انجمن بازرسان و مميزان
 • گمركات (وارد كنندگان)
 • سازمان محيط زيست
 • وزارت آموزش و پرورش
 • وزارت بهداشت و درمان
 • وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • وزارت كار و امور اجتماعي
 • اتاق بازرگاني و صنايع كشور
 • شوراي شهر و شهرداري‌ها
 • سازمان نظام پزشكي
 • انجمن اصناف و كانون تشكل‌هاي صنفي كشور
 • انجمن انبوه سازان مسكن و ساختمان
 • شركت‌هاي نفت و گاز و فرآورده‌هاي پتروشيمي
 • خودروسازان و زنجيره تامين قطعات خودرو
 • بانك‌ها و شركت‌هاي بيمه
 • مديران شركت‌هاي بازرسي و كارشناسان عمليات بازرسي
 • متقاضيان در امر بازرسي و نيز فارغ التحصيلان و دانشجويان مهندسي و دوره‌هاي بازرسي سراسر كشور

 
برنامه زمانبندي كنفرانس
دبيرخانه با همكاري كميته اجرايي و كميته علمي در خلال چند ماه گذشته سرگرم تحقيق و پايه ريزي زيرساخت كنفرانس بوده و با عقد قرارداد با شركت مشاور اقدامات زيربنايي و تدوين شاكله كنفرانس ر با موفقيت بانجام رسانيده است و در مرحله ثبت حقوقي و اخذ مجوزهاي مربوطه براي اعلام رسمي و عمومي موضوع كنفرانس و همزمان جلب حمايت مادي و معنوي سازمان‌هاي ذيربط امر بازرسي در كشور از يك سو و نيز دعوت مراجع بين المللي به حمايت از موضوع اين كنفرانس كه با رويكرد بين‌المللي طراحي شده مي‌باشد. بر همين اساس روند جلسات كميته‌ها زيرنظر دبير كنفرانس با تدوين و نهايي‌سازي برنامه آن بزودي پاسخگوي برنامه زمانبندي مورد تائيد مراحل آن خواهد بود كه عمدتا" شامل عناوين زير مي‌باشند:

 • مهلت مقرر در ارسال مقالات تخصصي ( در دست بررسي در كميته علمي)
 • اعلام نتايج داوري مقالات پذيرفته شده (در دست بررسي كميته داوران)
 • مهلت ثبت‌نام در كنفرانس و كارگاه‌هاي آموزشي (در حال برنامه‌ريزي دبيرخانه)
 • مهلت مقرر براي رزرو غرفه در نمايشگاه جانبي كنفرانس (در دست برنامه‌ريزي مشاور)
 • فرصت ويژه عقد قرارداد اسپانسرينگ و حمايت از كنفرانس (در دست برنامه‌ريزي مشاور)
 • زمانبندي اجرايي در مراحل برگزاري كنفرانس (در دست بررسي دبيركل كنفرانس)

 
 

همایش بین‌المللی بازرسی در نیمه نخست سال 94 برگزار می‌شود